Historie kapely

Tak právě teď to začíná

Všichni se těšíme na začátek, ale pro jednoho z nás to začíná podruhé. To bylo po vojně, tenkrát na ní musel každej. Teda pokud jsi nebyl žena. V té době se kapela TEZE přejmenovala na kapelu EKG TEST. A začaly problémy. Odešel úžasný klávesák Pavel Čermák a zpěvák Evža – tedy Petr Kolařík a místo nich přišel stejně dobrý kytarista Zdeněk Donoval. Trošku přitvrdili a začali hrát vlastní tvorbu. Protože stejně jako dnes to lidi nezajímalo, částečně to vyústilo až v muzikantské znechucení. Jako zdroj nových nápadů a naděje do kapely vstoupil baskytarista Pepa Štěpán (později DIREKT, SAPON, ODYSSEA). Jeho příchodem se najednou vše změnilo. Samozřejmě se bavíme o členech kapely, kterých se tento konflikt týkal. Celou tu dobu, ať se dělo co se dělo, byli platnými členy dvě stálice, bubeník Zdeněk Schwarzkopf a zvukař, technik a holka pro všechno Olda Nachtigal. Václav Krčmář – dřívější baskytarista a kapelník, který po příchodu Pepíka Štěpána přesedlal na kytaru. Odešel. v tomto okamžiku se vrátil do EKG dřívější zpěvák Evža a s ním klávesák Pavel Čermák. To byl tak přibližně rok 1985. Díky tomu, že kytarový mistr Zdeněk Donoval byl zároveň středoškolský učitel, objevil ve své škole neposkvrněný talent, hráče na kytaru – úžasného Standu Barocha zvaného Dítě… (později AUTOGEN, MERLIN Dana Horyny) dnes člověk vlastnící jedno z nejlepších nahrávacích studií v Praze, čímž kapela pro změnu opět trochu přitvrdila. Po několika zkouškách zpěvák Evža zjistil, že je té tvrdosti na něj moc a odešel. Pepa Štěpán jako kapelník a tvůrce hudby v rámci Sušických možností zareagoval okamžitě. Pozval ke spolupráci svého celoživotního kamaráda a hudebního partnera Ferdu Holečka. Začal nový svět, tenkrát se mu říkalo HEAVY METAL. Po mnoha úspěších v Praze v metalovém stánku na BARČE a spousty zájezdech s kapelami jako byl MERLIN, ARAKAIN, VITACIT, TITANIC atd., si kapela u kritiků získala prestiž, dokonce se jí dostalo té cti, že jí nazývali čeští IRON MAIDEN. V jedněch nejmenovaných novinách se dokonce psalo, že tato kapela předběhla dobu, že český, komunistický posluchač na to ještě není připraven. Samozřejmě, že záhy přišla odměna. Po několika láskách a sexuálních hrátkách, po posledním úspěchu na Chlumčanském rockovém festivalu, to se psal přibližně rok 1986, byl poskytnut poslední rozhovor novinářům, mimo jiné, ty noviny se jmenovali Práce, kam samozřejmě hudební kritika patří, oznámil kapelník Pepa Štěpán, kytarista Standa Baroch a bubeník Zdeňďák Schwarzkopf odchod a založení nového projektu jménem Direkt. Všechna sláva polní tráva. Muzikanti se po rozpadu rozprchli do různých kapel. Lepších či horších. To co je důležité, že zpěvák a kytarista Ferda Holeček nakonec skončil u kapely GRAFIT. Získal nové hudebníky a novou krev. Tak to všechno vzniklo. Nápad, že jako jediný člen kapely EKG jí znovu postaví (s požehnáním bývalých členů EKG) a pozve ke spolupráci partu krásných lidí.

Ferda Holeček

clenove-kapley-ekg-heart-rock-foto-jiri-berousek

Bývalí i současní členové EKG Heart rock:

Jirka Urban – zpěv (dříve bicí nástroje) – Aceton, Pax Vobis
Pavel Vaněk – kytara, zpěv – Reaktor rock, Křeč rock, Cramp rock, Jakobič, Grafit
Jaroslav Tůma – saxofon – Ananas, Grafit, Maty Band, Uni band, Orchidea, The mod, Chai, Big Band Klatovy
Míla Mottl st. – basa, sólový i doprovodný zpěv – Ikarus, Direkt, Kamex, Murari, Rytmus, Černý světlo, s pomocí přátel, Exil
Václav Podhirna – bicí nástroje – Plektrum

Jirka Urban – bicí nástroje (v současnosti sólový zpěv) – Aceton, Pax Vobis
Ferda Holeček – sólový zpěv, doprovodná kytara (již s námi nehraje)
Roďa Rod men – sólový zpěv, kytara (již s námi nehraje)
Míla Mottl ml. – bicí nástroje – Tenkej led, My Way band, Cassiopei (již s námi nehraje)

Uvidíte a uslyšíte. Snad Vás osloví, když Vám tato kapela předloží část repertoáru 80 let, ale poznamenané hudbou 21 století. Těšíme se na příští festival.